Uprawnienia na wózki widłowe

W potocznym języku wszyscy znamy te maszyny pod takimi określeniami jak: wózki widłowe, widlaki, raki albo sztaplarki. To częste nawiązanie do wideł w potocznym nazewnictwie wiąże się z tym, że jest to po prostu najczęściej stosowany rodzaj osprzętu wykorzystywanego w tych maszynach. Okazuje się jednak, że nie jedyny. Tak więc najwłaściwszym terminem będzie używanie nazwy „wózki jezdniowe”. Określenie to idealnie oddaje charakter całego zróżnicowania, jakie występują wśród tego rodzaju maszyn.

Wózki jezdniowe należą do grupy Urządzeń Transportu Bliskiego, czyli w skróci UTB. Znajdziesz je niemal w każdej gałęzi przemysłu zarówno w magazynach, produkcji, transporcie czy handlu, co wiąże się z ich szerokim zastosowaniem. Pośród charakteryzowanych wózków jezdniowych wyróżnia się proste urządzenia jak wózki unoszące ręczne, czyli ”paleciaki” oraz bardziej skomplikowane wózki systemowe czołowo-boczne VNA, pracujące w wąskich korytarzach magazynów wysokiego składowania. Oczywiście ten poziom zróżnicowania i zawiłości urządzeń powoduje, że pojawia się wymóg odpowiednich kompetencji operatora wózka jezdniowego. Specjalista będzie musiał posiadać różne rodzaje uprawnień, które pomogą mu bez przeszkód pracować na tych urządzeniach.

Uprawnienia wewnętrzne
Inaczej zgoda imienna na używanie wózków widłowych to w tej chwili najpowszechniejsza droga zdobycia potrzebnych uprawnień. Metoda ta jest popularna szczególnie tam, gdzie rotacja pracowników jest dość duża i pracodawcy zwyczajnie nie opłaca się wysyłać kolejne osoby na płatne szkolenie kończące się egzaminem przed komisją UDT. Sama procedura zdobycia uprawnienia wewnętrznego jest bardzo prosta – pracownik zostaje wysłany na szkolenie o programie stworzonym przez UDT. Sam czas trwania takiego kursu będzie zależał od rodzaju wózka, na który robimy uprawnienia.

Zdobycie kwalifikacji zawodowe UDT
Obok wyżej opisanej metody jest to najlepszy dokument, jakim potencjalny operator wózków jezdniowych może się legitymować. Wyróżnia się tu trzy podstawowe kwalifikacje: obsługa wózków podnośnikowych prowadzonych i zdalnie sterowanych (III WJO), obsługa wózków podnośnikowych z wyłączeniem specjalizowanych (II WJO) i obsługa wózków podnośnikowych specjalizowanych, czyli wózków ze zmiennymi wysięgami i operatorem unoszonym razem z ładunkiem (I WJO). Warto wiedzieć, że tylko kategoria I WJO daje możliwość prowadzenia wszystkich wózków z poniższych kategorii. Jednocześnie kategorie niższe nie pozwolą na operowanie urządzeniami o wyższym szczeblu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *