Zrobotyzowane wózki jezdniowe

Współczesny rozwój technologiczny zdecydowanie ułatwia życie i zmniejsza ryzyko wykonywania zawodu. Obecnie na rynku pojawiły się automatyczne wózki widłowe, które współpracują z magazynowym systemem informatycznych, co pozwala na precyzyjne i bardzo szybkie wykonanie zadania. Maszyny te szybko lokalizują daną paczkę i transportują ją z zachowaniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Oto zalety korzystania z takiego rozwiązania.

Wózki jezdniowe, czy inaczej widłowe to pojazdy mechaniczne o napędzie silnikowym, które stosuje się do przewozu materiałów o dużej masie i do transportu bliskiego oraz magazynowania. Tego rodzaju maszyny są najczęściej używane przy pracach rozładunkowych w magazynach, fabrykach czy portach. Do tej pory wózki te były głównie obsługiwane przez wykwalifikowanego operatora. W małych zakładach jest to rozwiązanie jak najbardziej właściwe, jednak staje się mało opłacalne w ogromnych fabrykach, gdzie rządzi seryjna produkcja i powtarzalny cykl pracy. Równie mało ekonomiczne jest to rozwiązanie w przypadku magazynów wysokiego składowania, gdzie za rozmieszczenia towaru odpowiedzialny jest system informatyczny. Tutaj operator nie zawsze jest w stanie szybko zlokalizować dany towar. W przyśpieszeniu wykonywania tych czynności przychodzą z pomocą wózki zautomatyzowane, którymi operuje system informatyczny.

Na czym to polega?
Zautomatyzowane wózki to urządzenia typu AGV/LGV (Automated Guided Vehicles), które zapewniają maksymalnie efektywne zarządzenia transportem wewnętrznym w magazynach. Urządzenia są potrzebne tam, gdzie wymagana jest wysoka dokładność, precyzja, szybkość, skuteczność i bezpieczeństwo. Dynamiczny rozwój rynku innowacji sprawia, że rentowność zakładów jest poprawiana a produkcja zwiększana, przy jednoczesnym redukowaniu zasobów personalnych. Coraz więcej procesów jest zautomatyzowanych.

Historia AGV
Pierwsze wózki tego typu jeździły już po halach magazynów w latach 60. Wówczas były to urządzenia konstruowane na specjalne zamówienie przez bardzo wąską grupę firm projektowych, które wykonywały nietypowe zlecenia. Na początku urządzenia AGV były wykorzystywane w zakładach przetwórczych i wydziałach produkcyjnych po to, aby dostarczyć odpowiednie części na linię produkcyjną bądź montażową. Wózki te stosowano też np. w branży wydawniczej przy dostarczaniu ogromnych rolek papieru do maszyn drukarskich. Wtedy cena takiej maszyny była bardzo wysoka a systemy oprzyrządowania były mocno skomplikowane. Dzisiaj rozwiązania te stosuje się coraz częściej, ponieważ są dużo bardziej ekonomiczne i efektywne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *