Czy opłaca się być spawaczem?

Spawacz to obecnie jedna z bardziej popularnych profesji na rynku pracy. Dobrych spawaczy jednak wciąż brakuje, dlatego warto pomyśleć o kursach zawodowych, które pozwolą ci wykonywać ten dobrze płatny zawód. Co jeszcze warto wiedzieć o tajnikach pracy spawacza?

Jeśli chcesz zostać spawaczem musisz wiedzieć, że jest to zawód wymagający sprawności fizycznej i wytrzymałości. Środowisko pracy jest dość ciężko, dlatego tego rodzaju pracę odradza się tym osobom, które cierpią na astmę bądź alergię. Równie istotna jest sprawność manualna, ponieważ spawanie łączy się z precyzją i wymaga dobrej koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dodatkowo istotna jest umiejętność czytania rysunku technicznego oraz ceni się posiadanie wyobraźni przestrzennej, co również poszerza twoje możliwości budowania kariery.

Gdzie możesz pracować?
Dzisiaj w przemyśle praca spawacza jest absolutnie niezbędna, tak więc znalezienie pracy nie będzie trudne, ponieważ jakakolwiek trochę bardziej skomplikowana konstrukcja wykonywana z elementów metalowych będzie wymagać spawacza. Spawanie jest wymagane do elementów praktycznie każdej konstrukcji czy to budynków, aut, statków krzeseł a nawet pralek. Pracy więc nie zabraknie na pewno. Warto podejmować się różnych wyzwań, ponieważ dają one ciekawe doświadczenie i doskonalą twój warsztat.

Jakie są rodzaje spawania?
Szukając pracy natkniesz się na wiele tajemniczych skrótów, dlatego dobrze wiedzieć co one oznaczają. Kiedy natkniesz się na tego typu ogłoszenie „Spawacz 135/MAG-drut lity; Spawacz 136/MAG-drut proszkowy; Spawacz 131/MIG” wiedz, że chodzi o spawania elektrodą topliwą w osłonie gazów. Te trzy metody są najczęściej stosowane, ponieważ są uniwersalne i bardzo wydajne. Stosowane są do montaży różnego rodzaju metalowych elementów. Samo spawanie odbywa się tu w miniaturowej otoczce z gazu. Gaz nie będzie dopuszczał do spawanych elementów powietrza atmosferycznego a topiąca się elektroda będzie stanowi dodatkową spoinę między elementami. MIG znaczy, że otoczka jest z gazu obojętnego a MAG, że z aktywnego. Jeśli ujrzysz ogłoszenie „Spawacz 141/TIG(niemiecki WIG)” musisz wiedzieć, że chodzi o spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie gazów. Ta metoda jest najbardziej wszechstronna, lecz już nie tak wydajna jak poprzednia. Wymaga ona wiele precyzji i dokładności, dlatego używają jej doświadczeni spawacze. W tym sposobie elektroda nie jest topliwa, dlatego często stosuje się dodatkowe spoiwo jak np. specjalnie dobrany pręt, który topi się nad spawanymi elementami. Tak powstałe spawy są bardzo wytrzymałe i estetyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *