Studia wyższe to dzisiaj bardzo niepewna ścieżka kariery, ponieważ w tej chwili w Polsce istnieje duży naddatek ludzi z wyższym wykształceniem a brakuje osób wykonujących konkretny zawód. Proporcje przemawiają więc na korzyść absolwentów techników i zawodówek. Zawsze jednak możesz się przebranżowić, nabyć fach i mądrze pokierować swoją karierą. Obecnie jedną z najatrakcyjniejszych ścieżek jest zawód spawacza.

Okazuje się, że ludzi z właściwym wykształceniem technicznym wciąż brakuje i to nie tylko w Polsce. Zagranicą również istnieje niedobór specjalistów. W sytuacji, kiedy wyższe wykształcenie nie zapewnia już pewnego zatrudnienia, warto dokładnie przemyśleć swoją przyszłą drogę kształcenia. Najlepiej stawiać na te sektory, gdzie wykonywany zawód zapewnia stałe i dość wysokie dochody a przy tym nie trzeba przejmować si redukcją zatrudnienia, ponieważ spawacze zawsze są potrzebni.

Przebranżowienie
We współczesnym świecie przemysł rozwija się coraz dynamiczniej i brutalna prawda jest taka, że rynek pracy nie potrzebuje kolejnego absolwenta studiów humanistycznych. Zaistniały deficyt trzeba zapełnić wykwalikowanymi pracownikami, związanymi z branżą przemysłową. Na szczęście można bez problemu naprawić swój błąd, jakim było postawienie na nieprzynoszące pracy zatrudnienie. Pamiętaj, żeby mieć prace musisz oferować coś co jest zwyczajnie potrzebne. Z pomocą przychodzą kursy specjalistyczne, które pomogą ci dostosować twoje umiejętności do wymogów rynku pracy.

Co robi spawacz?
Spawacz to zawód, którego rynek potrzebuje na pewno. Jest to pracownik, który spawa albo przecina elementy ze stali, żeliwa, metali niezależnych i ich różnych stopów, wchodzących w skład rozmaitych maszyn, środków transportowych, urządzeń, budynków, konstrukcji czy mostów. Jego praca wygląda tak, że topi brzegi materiałów w miejscu ich łączenia przy użyciu właściwych narzędzi. Spawacz może realizować zlecone zadania zawodowe, które będą polegać na spawaniu, cięciu oraz lutowaniu palnikiem gazowym. Pamiętaj, że w tym zawodzie bardzo ważne jest nie tylko odpowiednie przygotowanie teoretyczne, lecz również praktyczne, ponieważ zawód spawacza ocenia się po jakości realizacji zadań. Ponadto zawód ten wiążę się z ogromną odpowiedzialnością, ponieważ wykonując go, narażasz się na szereg zagrożeń. Najczęściej będzie to więc samodzielne stanowisko pracy, aczkolwiek w dużych zakładach przemysłowych jest również zespołowe działanie, które łączy kilka lub nawet kilkanaście stanowisk. Szkolenie jest bardzo ważne, ponieważ spawacz będzie wykorzystywał bardzo dużo urządzeń jak gazy techniczne, elektrody, topniki, druty spawalnicze i spawarki.

Sprawdź również kursy SEP!

kursy SEP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *