Parametry techniczne wózków jezdniowych

Wózki jezdniowe to prawdziwa nazwa dla znanych wózków widłowych. Jest to typ urządzeń, które umożliwiają przewożenie materiałów o znacznej masie, ułatwiając tym samym działanie przedsiębiorstw, gdzie podstawą funkcjonowania jest szeroko rozumiane magazynowanie i transport. Jest to zatem dobra droga kariery dla tych, którzy cenią sobie dobry zarobek i pewną pracę. Oto kilka podpowiedzi technicznych, które pozwolą ci uporać się z kursem.

Niedługo czeka cię egzamin na operatora wózków „widłowych”? Warto zatem odświeżyć sobie pewne formułki jak np. te, związane z cechami techniczno-eksploatacyjnymi tych urządzeń. Dla przypomnienia więc wyjaśniamy co należy do podstawowych parametrów wózków jezdniowych.

Wielkości znamionowe
Wielkości znamionowe to podstawowe parametry, które będą określane w zależności od przeznaczenia samego wózka. Wyróżniamy tu: nośność, czyli wielkość dotyczącą wózków naładowanych i unoszących, oznaczającą maksimum ładunku, jaki przewieziemy wózkiem oraz udźwig, czyli wielkość dotyczącą wózków podnośnikowych, oznaczającą dopuszczalną maksymalną masę ładunku, który można bez przeszkód podnieść przy użyciu wózka. Będziemy tu rozróżniać udźwig nominalny i zredukowany. Nominalny to największa dopuszczalna masa potencjalnego ładunku, jaką urządzenie może podnieść na wysokość do 3300 mm z zachowaniem właściwej odległości środka ciężkości od czoła wideł. Udźwig zredukowany to maksymalne obciążenia, jakie wózek jest w stanie podnieść, zależnie od wysokości podnoszenia, środka ciężkości oraz osprzętu. Równie istotna wielkością jest siła uciągu, która dotyczy wózków ciągnikowych i określa maksymalną dopuszczalną masę ładunku, którą można bez przeszkód ciągnąć używając wózka.

Wysokość podnoszenia
Chodzi tu o wysokość, która umożliwi pracę urządzenia. Jest ona uzależniona od konstrukcji masztu mechanizmu podnoszenia. W ramach tego konkretnego parametru wyróżniamy dwa rodzaje wysokości podnoszenia: wysokość podnoszenia [H], czyli odległość mierzona od podłoża do górnej powierzchni poziomej zęba wideł, przy maksymalnie wysuniętym maszcie oraz wysokość swobodnego podnoszenia [h], którą określa się wielkością gabarytową wózka. W pierwszym przypadku wielość ta należy do kategorii znormalizowanych i dla większości wózków będzie wynosi H = 3300 mm. W drugim wypadku chodzi o wysokość, na którą można podnieść ładunek bez wysuwania poszczególnych modułów ramy masztu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *