Interesuje cię praca spawacza i chcesz wiedzieć z czym się wiąże? Okazuje się, że nie tak trudno zostać specjalistą i w niedługim czasie możesz nim zostać również Ty. W naszym tekście poznasz tajniki tej profesji łącznie z zarobkami zarówno w Polsce jak i za granicą.

Jeśli jesteś osobą sprawną fizycznie i nie odznaczasz się żadnym stopniem niepełnosprawności możesz spokojnie zostać spawaczem. Odradza się jednak ten zawód tym, którzy cierpią na astmę czy poważną alergię, ponieważ mogą pogorszyć swój stan zdrowia. Idealny spawacz to osoba o doskonałej zręczności rąk. Należy być bardzo dokładnym a świetna koordynacja wzrokowo-ruchowa jest niezbędna.

Cechy idealnego spawacza
Poza niezbędnymi cechami podanymi wyżej dobrze jeśli spawacz wykazuje się również umiejętnościami technicznymi. Dodatkowo ceni się dobrą wyobraźnię przestrzenną i koncentracje, które pozwalają wykonywać ten zawód perfekcyjnie. Jest to idealna praca dla tych, którym nie straszne są ciężkie, fizyczne zadania oraz dla tych, którzy nie boją pracować się w niebezpiecznych warunkach. Idealny spawacz powinien potrafić samodzielnie kierować swoją pracą jak również potrafić działać zespołowo.

Jak uzyskać zawód?
Aby zostać spawaczem musisz ukończyć szkołę zawodową lub technikum konkretnie o tym profilu. Najlepiej więc skończyć szkołę budowlaną ze specjalizacją spawalniczą. Jeśli jednak postanowiłeś się nagle przebranżowić to możesz ukończyć specjalistyczny kurs zawodowy, który pozwoli ci na wykonywanie tego zawodu.

Ile zarabia spawacz?
W Polsce średnie zarobki spawacza wahają się między dwoma a pięcioma tysiącami złotych. Wszystko oczywiście zależy od posiadanego doświadczenia, umiejętności jak i miejsca pracy. Dobrzy specjaliści mogą zarabiać nawet powyżej siedmiu tysięcy złotych. Niestety minusem pracy w Polsce jest to, że firmy często zatrudniają od zlecenia do zlecenia i w czasie przestoju może nie być pracy dla spawacza. Na szczęście można wyjechać za granicę, gdzie zarobki dla wykwalifikowanego spawacza mogą sięgać do 8 tysięcy euro.

Możliwe miejsce pracy
Zapotrzebowanie na spawaczy istnieje w każdym sektorze przemysłu. Najłatwiej o pracę w budownictwie i branży stoczniowej. Przyszłym miejscem pracy spawacza będą różnego rodzaju hale, warsztaty rzemieślnicze, fabryki, kanały czy też przestrzenie otwarte, ponieważ spawacz może pracować np. na torowiskach. Na początku najczęściej zaczyna się od rozmaitych warsztatów samochodowych, blacharskich czy ślusarskich, gdzie nabywa się niezbędne doświadczenie. Kreatywny spawacz może pracować w takich miejscach branżach jak kowalstwo artystyczne, co daje duże możliwości twórcze ale wymaga bardzo dobrej znajomości materiału i wyobraźni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *