Z czym się wiąże praca spawacza?

Wykwalifikowany spawacz poradzi sobie zawsze, nawet w czasach kryzysu ekonomicznego. Firmy może upadną, jednak spawacz bez problemu znajdzie prace przy większym zakładzie, posiadającym własny zakład ślusarski. Bez wahania można więc stwierdzić, że zawód spawacza to pewna praca.

Mimo, że jest to zawód z branży budowlanej i wiąże się z pracą fizyczną, często w niekorzystnych warunkach to dzisiaj profesja spawacza wiąże się coraz bardziej ze specjalizacją i perfekcyjnym prowadzeniem spawów. Coraz rzadziej współczesny spawacz jest kojarzony ze stereotypowym robotnikiem.

Ile trwają kursy?
Sam kurs trwa z reguły dwa miesiące, kiedy uczeń jest zobowiązany do zaliczenia 28 godzin teorii i 162 godzin praktyki. Cena takiego kursu wynosi 1800 złotych dla osób indywidualnych. Przyszli zawodowi spawacze najczęściej rozpoczynają swoją przygodę od kursu mag 135 i 136. Podstawowy kurs obejmuje oba druty – 135-drut lity oraz 135-drut proszkowy (rdzeniowy). Warto tu podkreślić, że zarobki będą wyższe za spawanie drutem proszkowym, który jest używany do pionowego spawania. Dobrze jednak uczyć się spawania w każdej pozycji, co wzmacnia naszą pozycję na rynku pracy. Dodatkowo opłaca zająć się również przetopami i ukończyć kurs dający certyfikat TIG. Należy jednak zaznaczyć, że naprawdę cenne doświadczenie zdobywa się przez wiele lat ciężkiej pracy i na bieżąco robione szkolenia, które pozwolą utrzymywać się na liście najlepszych profesjonalistów.

Zarobki
Doświadczony spawacz może zarabiać do siedmiu tysięcy złotych na rękę, co jest naprawdę świetną pensją. Oczywiście mówimy o profesjonalistów posiadających wszelkie uprawnienia, kursy, szkolenia i doświadczenie. Dlatego warto cały czas pracować nad swoją ścieżką kariery. Za granicą zarobki sięgają do 5 tysięcy euro. Jest to zatem bardzo dobra kariera, biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce wciąż brakuje wykwalifikowanych spawaczy. Na ten zawód zawsze będzie popyt, nawet w gorszych warunkach ekonomicznych. W czasie kryzysu nawet jeśli spawacz straci pracę w dużej firmie, nie będzie długo czekał na kolejną pracę.

Czy tylko dla mężczyzn?
Również panie kończą kursy spawalnicze i bez problemów radzą sobie w tym fachu. Choć jest to praca fizyczna to nie na tyle ciążka, żeby kobiety nie mogły sobie z nią poradzić, dlatego jest to dobry wybór dla tych pań, które mają smykałkę do majsterkowania oraz posiadają świetną koordynację ruchowo-wzrokową. Szczególnie dlatego, że zarobki są bardzo atrakcyjne. Stereotyp mówiący, że zawód spawacza to wyłącznie męska profesja powoli upada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *