Wózki jezdniowe – czyli profesjonalnie wózki widłowe – są potrzebne w każdej dużej i małej firmie, która musi transportować na krótkiej odległości ładunek o znacznej masie. Taka inwestycja w nowopowstałym biznesie może być dość dużym obciążeniem finansowym, dlatego warto śledzić wszelkie możliwe sposoby na pozyskanie dodatkowych dotacji. Okazuje się, że może pomóc nam w tym Unia Europejska.

Jeśli właśnie zakładasz nowy zakłada lub zamierzasz powiększyć swoją dotychczasową firmę o nowe środki transportu bliskiego warto pomyśleć o możliwym dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Taki zastrzyk zasobów może znacznie pomóc w rozkręceniu biznesu. Okazuje się, że już od 2013 roku istnieje możliwość skorzystania z takich procedur pomocowych w ramach określonych programów operacyjnych, takich jak np. PO IG, czyli Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka lub PO KL, czyli Program Operacyjny Kapitał Ludzki.

Jak otrzymać dofinansowanie?
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że uzyskanie dotacji na wózki widłowe jest możliwe wówczas, gdy dany środek transportu da się zaliczyć do rodzaju 743 w Klasyfikacji Środków Trwałych oraz do podgrupy 76. Dodatkowo trzeba pamiętać, że osoba składająca wniosek o dotację nie może posiadać zarejestrowanej firmy w sektorze transportu a obiekt, na który będzie starać się o dofinansowanie powinien być bezpośrednio związany z programem dotacji oraz przysłużyć się do głównych priorytetów w ramach wykonywanego projektu.

O czym warto pamiętać?
Dofinansowanie o jakie będziemy się starać będzie zależeć od wartości naszego uposażenia. Mniej więc na uwadze, że największa kwota, jaką jesteś w stanie otrzymać na wózek jezdniowy pokryje 50 procent całej wartości urządzenia – a więc nie pokryje wszystkich kosztów. Szczegóły mogą się oczywiście zmieniać, wszystko będzie zależeć od programu i regionu, w którym będziesz składać wniosek. Czasami zdarza się, że maksymalny pułap dotacji wynosi tylko 20 procent wartości sprzętu. Pamiętaj jednak, że odpowiednio wcześniej wspominana podgrupa 76 wskazuje na działania dotyczące technicznych środków transportu. Urządzenia na jakie można otrzymać dotacje to: wózki podnośnikowe z nisko podnoszoną platformę tzw. „akumulatorowe” oraz wysokiego podnoszenia, czyli „spalinowe”; podnośnikowe elektryczne wózki jezdniowe wysokiego podnoszenia, transportowe wózki jezdniowe o napędzie elektrycznym ze stałą platformę i żurawiem, akumulatorowe wózki jezdniowe z pomostem stałym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *